מחקר חדש: דוב המערות נכחד בגלל שהיה טבעוני

דובי המערות שחיו באירופה לפני עשרות אלפי שנים נכחדו בגלל שהיו טבעונים, לפי מחקר חדש.

חוקרים מאוניברסיטת טיבינגן בגרמניה, אשר בדקו את ההרכב האיזוטופי של קוֹלָגֶן עצמות של שרידי דוב מערות שנמצאו בבלגיה, מעריכים כי העובדה שהדובים צרכו אך ורק מזון צמחי היתה הסיבה לכך שהם נכחדו לפני כ-25 אלף שנה.  

קרוב משפחתו בן ימינו של דוב המערות, הדוב החום, הוא אוכל כל. מלבד עשבים, פטריות ותותי בר, הוא גם צד לעיתים יונקים קטנים ודגים.

"דוב המערות היה סיפור אחר לחלוטין", הסבירו החוקרים מאוניברסיטת טיבינגן. "לפי הממצאים החדשים ביותר שלנו, קרובי המשפחה הנכחדים הללו של הדוב החום התבססו על תזונה טבעונית בלבד".

דובי מערות, או בשמם המדעי Ursus spelaeus, נכחדו בשיאו של עידן הקרח האחרון. משקלו של דוב מערות היה כאלף ק"ג, אורכו כ-3.5 מטר וגובה כתפיו 1.7 מטר – והוא היה גדול באופן ניכר מדוב חום בן ימינו.

"אנחנו מתעניינים במיוחד במה בדיוק אכלו דובי מערות, והאם ישנו קשר בין התזונה שלהם להיכחדותם", אמרו החוקרים. "בדומה לדוב פנדה ענק של ימינו, דובי מערות היו מאוד לא גמישים בכל הקשור לתזונתם. אנחנו מניחים כי תזונה לא מאוזנת זו, יחד עם צמצום הזמינות של צמחים בעידן הקרח האחרון, הובילו בסופו של דבר להיכחדות דוב המערות".

עד כה היו מספר תאוריות שניסו להסביר את הכחדת דובי המערות. לפי אחד ההסברים, האדם הוא שהביא להכחדת המין, על ידי ציד מגמתי והשתלטות על מערותיו. הסבר אחר היה כי שינויים בטמפרטורות שגרמו לצמצום שטח היערות באזור המחייה של דוב המערות – שהשתרע בין צפון ספרד להרי אורל – גרמו לדלדול מקורות המזון שכבר לא הספיקו להישרדותו.

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this

תגובה אחת

  1. שלומי
    אפר 29, 2017

    אז הוא לא נכחד בגלל היותו טבעוני. שוב האדם הביא לקץ אחד היצורים המעניינים ביותר. למה להטעות? קרניסטיות זו לא בדיוק גאווה!

    להגיב

איך היית רוצה להגיב

להגיב

*