איך שני חברים, אחד עיוור ואחד חסר זרועות, הצליחו לנטוע יער שלם?

גו היישה הוא עיוור. הוא נולד עם קטרקט בעינו השמאלית, ואיבד את ראייתו בעינו הימנית בתאונת עבודה בשנת 2000. ידידו, ג'יה וונקי, הוא חסר זרועות, לאחר שהללו נקטעו בתאונה שהתרחשה כשהיה בן שלוש. גו וג'יה, שניהם כעת בני 53, נאלצים להתמודד עם קשיים רבים בחייהם, אך שיתוף הפעולה הייחודי ביניהם מאפשר להם להתגבר על המכשולים.

הכל התחיל לפני 10 שנים, כאשר השטחים צפונית לכפר ילי במחוז חביי בסין, היו לא יותר מאשר רצועת אדמה סלעית ושוממת. הממשלה הבטיחה במשך שנים לנטוע במקום עצים, אולם לא עשתה דבר בפועל. בה בעת, גו וג'יה, המתגוררים באזור, לא הצליחו למצוא עבודה בשל המוגבלויות שלהם.

במקום למצוא עבודה, החליטו השניים לחכור את האדמה מהממשלה תוך התחייבות לנטוע בה עצים. ואם נטיעת עצים נראית לך משימה בלתי אפשרית עבור אדם עיוור ואדם חסר זרועות, יש לנו הפתעה בשבילך.

ג'יה משתמש ברגלו במיומנות כדי להשקות במים שתיל

ג'יה משתמש ברגלו במיומנות כדי להשקות במים שתיל

במקום לקנות שתילים, גו וג'יה גוזמים ענפים מעצים קיימים ושותלים אותם. כדי לעשות זאת, גו העיוור מטפס על עצים וכורת ענפים בהכוונתו של ג'יה שצופה בו מהקרקע. בהמשך גו יורד מהעץ, חופר בור, ושותל את הענף. ג'יה מצדו אחראי על ההשקיה.

זו אינה עבודה קלה גם עבור מי שאינו בעל מוגבלות, לא כל שכן עבור גו וג'יה. עם זאת, כדי להתגבר על האתגרים שעומדים בפניהם, פיתחו השניים דרכי שיתוף פעולה מעוררות השראה ונוגעות ללב. "אני הידיים שלו", הסביר גו, "והוא העיניים שלי. אנחנו שותפים טובים".

השניים יוצאים לעבודה מדי יום בשעה שבע בבוקר, ונושאים עמם פטיש ומוט ברזל. כדי להגיע לאזור שתילת העצים, ג'יה צריך לשאת על גבו את גו בעת חציית נחל רדוד אך בעל זרימה חזקה. בהמשך, הם אוספים את ענפי העצים, וסוחבים אותם יחד.

שניהם מתקשים לעיתים בשל המוגבלויות שלהם, אולם הם מסייעים זה לזה בכל פעם שמתעורר הצורך.

עד כה, שתלו השניים יותר מ-10,000 עצים באזור המשתרע על פני שטח של יותר מ-30 דונם. מלבד העובדה שבזכותם הפך הנוף השומם ליער שבו מצאו את ביתם ציפורים ובעלי חיים אחרים, העצים גם מסייעים למנוע סחיפת קרקע וסופגים מי גשמים, ובכך עוזרים למנוע שטפונות בכפר.

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this
איך היית רוצה להגיב

להגיב

*