אסון בופאל והמתיחה של יס מן

בליל השלישי בדצמבר 1984 התרחשה תקלה במפעל יצרנית חומרי ההדברה האמריקאית יוניון קרבייד שבעיר ההודית בופאל. בשעה שמרבית תושבי בופאל נמו במיטותיהם, עטף ענן לבן ורעיל את העיר וגרם לאלפים מתושביה להיחנק למוות. נשים הרות דיממו בעת שהפילו את עובריהן תוך כדי בריחה לאחר שרחמיהן נפתחו בעקבות החשיפה לגז הרעיל. מאות נרמסו למוות בעת הבריחה המבוהלת בסמטאות הצרות של העיר.

כחצי מיליון בני אדם נחשפו לגז הרעיל ומתוכם מתו כ-8,000 בשבועיים שלאחר האסון. לפי ההערכות מתו מאז עוד עשרות אלפי איש מתוצאות נלוות של ההרעלה. באסון גם נפצעו למעלה מ-150,000 בני אדם.

יוניון קרבייד עשתה מאז כל שביכולתה כדי לחמוק מאחריות לאסון ומפיצוי הנפגעים, ומנכ"ל החברה, וורן אנדרסן, נמלט מהודו לארה"ב, ובקשות להסגרתו מעולם לא נענו. בשנת 2001 נרכשה החברה על ידי תאגיד הכימיקלים האמריקאי דאו כמיקל, שמסרב לקבל אחריות לאסון בטענה כי התרחש לפני רכישת יוניון קרבייד.

בשלישי בדצמבר 2004, במלאת 20 שנה לאסון בופאל, הודיע בחגיגיות דובר דאו כמיקל, ג'וד פיניסטרה, כי החברה הסכימה ליטול אחריות מלאה לאסון, לנקות את האתר ולפצות את כל אלו שנפגעו באסון. בראיון בשידור חי לערוץ החדשות BBC, מול עשרות מיליוני צופי טלוויזיה, אמר פיניסטרה כי החברה החליטה לפרק את יוניון קרבייד ולהקצות 12 מיליארד דולר לפיצוי הקורבנות. בתגובה לראיון צללה מניית דאו כמיקל בבורסה תוך מחיקת מיליארדי דולרים משווי החברה.

אולם עד מהרה התברר כי דובר דאו כמיקל שהשתתף בראיון היה מתחזה, וכי ג'וד פיניסטרה הוא למעשה אנדי ביכלבאום, חבר קבוצת המתיחות האנטי-תאגידית יס מן (Yes Men). ביכלבאום הסביר כעבור מספר ימים כי המתיחה נועדה להמחיש כיצד ראוי היה שדאו כמיקל תתנהל בפרשה, ולהגביר את מודעות הציבור לאסון והשלכותיו.

זו לא היתה הפעם הראשונה שבה קבוצת יס מן סימנה כמטרה את התנהלות דאו כמיקל בפרשת בופאל. בשנת 2002, הקימה יס מן אתר אינטרנט שנראה כאילו הוא שייך לדאו כמיקל, והוציאה דרכו הודעה מזויפת לעיתונות שהסבירה מדוע התאגיד מסרב ליטול אחריות לאסון, תוך תיאור מדויק יותר של המאורעות. כעבור שנתיים, מפיק של ערוץ BBC שלח אי מייל לאתר בבקשה לראיון, וכך נולדה המתיחה המפורסמת של 2004.

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this
איך היית רוצה להגיב

להגיב

*