חשיפה: התוכנית החשאית של ישראל להטיית התקשורת בארה"ב

מסמכים מסווגים מחקירה שערך הסנאט האמריקאי על פעילות יחסי ציבור ושתדלנות בארה"ב שבוצעה בחשאי במימון ישראל, שהותרו לפרסום על ידי הארכיון הלאומי של ארה"ב, חשפו תוכנית ישראלית סודית אשר כללה "טיפוח עורכים בתקשורת", "השתלת מאמרים במגזינים מובילים בארה"ב" וניסיונות למנוע דיווחים בתקשורת האמריקאית על סוגיות רגישות הקשורות לישראל, כמו הכור הגרעיני בדימונה.

ניתן לצפות במסמכי החקירה (אנגלית) של הסנאט – אשר התנהלה בראשית שנות ה-60 – באתר האינטרנט של המכון למחקר מדיניות במזרח התיכון.

"המסמכים הם מתוך חקירה שערך הסנאט, ומראים כי ארגונים ישראלים הזרימו לארה"ב עשרות מיליוני דולרים לצורך השתלת מאמרים בתקשורת וקידום היעדים של מדיניות החוץ הישראלית בארה"ב", אמר גרנט פ. סמית, מנהל המכון למחקר מדיניות במזרח התיכון.

"מפחיד לראות באיזו קלות אמצעי התקשורת בארה"ב נכנעו למסע יחסי ציבור של מדינה זרה, אשר השקיעה בכך במונחים של ימינו סכום של 36 מיליון דולר בתוך שנתיים. בדיעבד התברר כי מרבית התוכן שהושתל היה מטעה, אם לא מסוכן. מסמכים היסטוריים אלו טומנים בחובם שיעור חשוב עבור הציבור האמריקאי, אשר זה זמן רב זקוק לדיווח ישר על הסוגיות המרכזיות במזרח התיכון, אך רק לעיתים נדירות זוכה בכך", הוסיף סמית.

"ההיסטוריה חוזרת על עצמה, וכיום, במקום לנסות להסיט את תשומת הלב מנשק גרעיני שישראל מפתחת בדימונה כפי שקרה בשנות ה-60, ישראל מנסה לדחוק בארה"ב לתקוף את מתקני הגרעין של איראן, בטענה שמדובר באתרים לייצור נשק גרעיני", המשיך. "אז, כמו היום, המגזין 'אטלנטיק' מוביל את התעמולה הישראלית בארה"ב".

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this
איך היית רוצה להגיב

להגיב

*