העץ המשפחתי מתכופף אך לא נשבר

איך לשקם את המרקם החברתי במדינה שנקרעה על ידי מלחמת אזרחים שבמהלכה הקורבנות אולצו להתעלל בבני משפחתם ושכניהם? איך מבקשים מחילה בקהילה שבה דודים אנסו את אחייניותיהם, וחברים שחטו זה את זה?

בין השנים 1991 ל-2002, התחוללה בסיירה לאונה אחת ממלחמות האזרחים האכזריות ביותר באפריקה. הסרט "פמבול טוק" ("שיחה משפחתית"), מציג כיצד הקורבנות ומבצעי הפשעים במלחמת האזרחים משתתפים יחדיו בתהליך ריפוי קהילתי המבוסס על טקסי אמירת-אמת עתיקים בשם פמבול טוק (fambul tok), כדי לבקש סליחה ומחילה ולשקם את הקשרים הקהילתיים.

"התרבות של תושבי סיירה לאונה בנויה סביב קיום שיחות וסיפור סיפורים בשעות הערב, כאשר אנשים יושבים סביב מדורה כדי לשוחח על אירועי היום", אמר מנהל תוכנית פמבול טוק, ג'ון קולקר, אשר חרש את סיירה לאונה לאורכה ולרוחבה כדי לברר האם קהילות ששוסעו במלחמה מוכנות כעל לפיוס.

"הרעיון שביסוד פמבול טוק הוא להעניק לחברה האזרחית בסיירה לאונה הזדמנות לקיים דיאלוג ברמת הקהילה, שבו משתתפים הן הקורבנות והן מבצעי הפשעים. דיון אמיתי על מה השתבש, מדוע תושבי סיירה לאונה ירדו נמוך עד כדי כך שהרגו את אחיהם, קטעו גפיים של אחיותיהם, רצחו את הוריהם, הכניסו אנשים לבתים ושרפו אותם".

"אנחנו רוצים, בתור חברי קהילה, לגבש המלצות כיצד אנו יכולים להתמודד עם הבעיות הללו, כדי לוודא שמה שהתרחש בסיירה לאונה לא יקרה שוב. יש אצלנו פתגם שאומר: 'אין מקום להשליך ילד רע'. לא משנה מה קורה, לא משנה מה ילד עושה – הוא עדיין חלק מהקהילה. עלינו לחיות יחד כקהילה. איננו יכולים לזרוק ילד".

"אנחנו מכירים את האנשים שביצעו את הזוועות הללו. האם עלינו לשלוח את כולם לגלות? בשום פנים ואופן לא! הם מהווים חלק מהמשאבים שלנו. המשאבים האנושיים. נוכל לסייע להם לשוב ולהפוך לאזרחים טובים שתורמים לקהילה, ומסייעים לפתח את הקהילות שהם עצמם הרסו. כך למשל, קהילה יכולה להמליץ שאנשים שהרסו את בתיהם של אחרים, יסייעו כעת לקורבנות להקים מחדש את בתיהם. מדובר בתהליך ריפוי, ולא עניין של פיצוי כספי. זו מחווה סמלית של הבעת חרטה".

"עונש הוא מושג יחסי. ניתן להעניש אנשים בדרכים שונות. בתקופה שקדמה לשלטון הקולוניאליסטי באפריקה, לא היו בתי כלא. לנו באפריקה יש דרך משלנו להתמודד עם עשיית צדק, שאינה כוללת השלכת אנשים לבית סוהר. מפני שאם אתה מחליט להעניש מישהו, ושולח אותו לכלא, אתה – הקורבן – תהיה זה שתממן בכספי המסים שלך את האוכל שהוא מקבל במאסר. זה עונש כפול שמוטל גם עליך. לכן אנחנו מחפשים דרכים להפגיש אנשים, ולנצל את המשאבים של הקהילות והתרבות שלנו כדי להתמודד עם העבר", הוסיף קולקר.

עד כה, הוציאה הקהילה הבינלאומית 300 מיליון דולר על בית משפט מיוחד שהוקם בסיירה לאונה כדי להעמיד לדין תשעה גברים הנחשבים לאחראים המרכזיים למלחמת האזרחים במדינה. "אני מאמין שהקהילה הבינלאומית תוכל ללמוד רבות מתוכנית פמבול טוק, מכיוון שמדובר ביוזמות מקומיות", אמר קולקר. "בית המשפט המיוחד שהוקם בסיירה לאונה עסוק בעשיית צדק והוציא על כך מאות מיליוני דולרים, אך השאלה היא – בצדק של מי מדובר? אנשים פה מתקיימים על פחות מדולר ליום, אך הקהילה הבינלאומית לא השקיעה פרוטה בתמיכה בניסיונות הפיוס הקהילתיים בסיירה לאונה".

"אנחנו מנסים להביא לכך שתושבי סיירה לאונה יהיו מעורבים בעיצוב דרך עשיית הצדק. צריך להתייחס לכל מדינה באופן מיוחד. לדבר עם תושבי המדינה, לראות את התרבות שלהם ואת מהות הסכסוכים, ולהביא לכך שהם עצמם יחליטו מה הדרך הטובה ביותר לפתור את הבעיות שלהם. זה הדבר שהקהילה הבינלאומית יכולה ללמוד מפמבול טוק".

אתר פמבול טוק

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this
איך היית רוצה להגיב

להגיב

*