"הטיפה שגרמה לכוס לגלוש": המחאה המפתיעה של משתתפות טקס מלכת יופי

משתתפות תחרות מלכת היופי של פרו שהתקיימה ב-29 באוקטובר 2017, החליטו למחות בדרך מפתיעה על אלימות נגד נשים במדינה הדרום אמריקאית.

באחד מרגעי השיא של הטקס, בו כל אחת מהמועמדות נדרשת לצעוד לקדמת הבמה, להציג את עצמה ולומר את מידות החזה, המותן והאגן שלה, החליטו המתמודדות לחרוג מהנוסח המתוכנן, ובמקום לדקלם את נתוני מדינות גופן, הן הציגו נתונים סטטיסטיים על אלימות כלפי נשים.

המחאה המפתיעה באה על רקע זינוק באלימות נגד נשים בפרו: לפי ההערכות, שבע מתוך 10 נשים במדינה, רבות מהן צעירות, סבלו מצורה כלשהי של אלימות – נתון שמציב את פרו במקום השני בדרום אמריקה, אחרי בוליביה, באלימות כלפי נשים.

בשנה שעברה, לאחר שגבר עירום שתועד במצלמות וידאו כשהוא גורר את חברה שלו מהשיער נידון בבית המשפט לעונש של מאסר על תנאי וקנס צנוע בלבד, יצאו אלפי נשים להפגין בבירה לימה. סרט הוידאו, אמרה אחת ממארגנות ההפגנה, היה "הטיפה שגרמה לכוס לגלוש" – ומהווה הוכחה לכך ש"איש לא יגן עלינו, בוודאי שלא המדינה".

מחאת משתתפות תחרות מלכת היופי ביקשה להציב את האלימות נגד נשים באור הזרקורים: בזמן שהמועמדות עמדו על הבמה כשלגופן רק בגדי ים, הוקרנו על מסך ענק מאחוריהן צילומים ודיווחים חדשותיים על אלימות נגד נשים.

בה בעת, ראיונות הסיכום עם המתמודדות לא עסקו בתחביבים שלהן אלא בשאלה איזה צעדים יש לנקוט כדי להיאבק באלימות.

המועמדות, עטויות גלימות מוזהבות מעוטרות נצנצים, אותתו על הנימה הייחודית של התחרות כבר בתחילתה, כאשר ניגשו כל אחת בתורה למיקרופון ובמקום להקריא את הנוסח המשפיל הרגיל של מספרי מידות גופן, הן הציגו – לא פעם בהתרסה – מספרים אחרים לגמרי.

"השם שלי קמילה קניקובה", אמרה המועמדת הראשונה. "המידות שלי הן 2,202 מקרי רצח נשים בתשע השנים האחרונות". מתמודדת אחרת, מלודי קלדרון, אמרה: "המידות שלי הן 81% מהתקיפות נגד ילדות בנות פחות מחמש שמתבצעות על ידי אנשים שקרובים למשפחה".

רומינה לוזאנו, שזכתה בסופו של דבר בתחרות, הכריזה: "המידות שלי הן 3,114 נשים שנפלו קורבן לסחר בבני אדם עד שנת 2014".

בתוך דקות ספורות לאחר סיום התחרות, הפכה התגית MisMedidasSon# (המידות שלי הן) לאחת הפופולריות ביותר ברחבי פרו.

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this
איך היית רוצה להגיב

להגיב

*