הילדה שקוראת תגר על השור הדוהר של וול סטריט

בשעות הבוקר המוקדמות של ה-7 במרץ 2017 הוצב פסל ברונזה של ילדה קטנה ומרדנית ממש מול פסל השור הדוהר בוול סטריט, אחד מסמליו המפורסמים ביותר של הקפיטליזם האמריקאי.

הילדה, ידיה על מותניה, שיערה מתבדר ברוח, ומבטה הנחוש נעוץ בפסל השור, כמו קוראת תגר על שלטון ההון של וול סטריט.

אלא שעד מהרה התברר כי הפסל, מעשה ידיה של קריסטן ויסבל, הוא חלק מקמפיין שיווקי לקידום שוויון מגדרי של חברת הפרסום מקאן שנעשה עבור חברת ניהול ההשקעות סטייט סטריט – לא בדיוק גופים מהפכניים.

עם זאת, הפסל – שהוצב למשך חודש אחד בלבד – אומץ במהירות כסמל של התנגדות, כפי שהעידו ההמונים שנהרו אליו. ילדות ונשים הצטלמו ליד הפסל כשהן מחקות את עמידתה המתריסה של הילדה, והיו גם מי שהלבישו לילדה כובעים עם מסרים פוליטיים.

בה בעת, נפתחה גם עצומה בדרישה שפסל הילדה יישאר במקומו דרך קבע. השור מסמל את העבר, אמרו מנסחי העצומה, והילדה "היא העתיד".

פסל השור בוול סטריט עלה לכותרות בעת מחאת תנועת אוקופיי וול סטריט בשנת 2011, כאשר הוצבו סביבו גדרות ושמירה משטרתית עקב התנכלויות מצד מפגינים, שבאחד המקרים אף ריססו את סמל האנרכיזם על הביצים של השור.

עם זאת, כנראה שפעולת המחאה היצירתית ביותר נגד פסל השור בזמן אוקופיי וול סטריט היתה הקרב שניהל מולו לוחם-שוורים טירון שביקש להכניע אותו.

גם בישראל הותקפו שורי הקפיטליזם. בשנת 2006, הוצת אחד מפסלי השוורים שהוצבו בשדרות רוטשילד בתל אביב, כחלק ממיזם של הבורסה. שריפת הפסל נעשתה במחאה נגד רתימת התרבות לטובת תאגידים עסקיים.

A191

הפרשה עלתה לכותרות לאחר שהמשטרה עיכבה לחקירה את העורך דאז של אתר התרבות "מארב", רונן אידלמן, בניסיון לאלץ אותו לחשוף את מקורם של צילומים המתעדים את שריפת הפסל שפורסמו באתר.

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this
איך היית רוצה להגיב

להגיב

*