אחד מסיפורי הגבורה הגדולים ביותר של צה"ל – מפוברק

מסתבר שאחד מסיפורי הגבורה הגדולים ביותר של צה"ל היה מפוברק: סיפורו של "כוח צביקה" – טנק אחד שבלם לבדו 60 טנקים סוריים ברמת הגולן ביום הראשון של מלחמת יום הכיפורים – לא היה ולא נברא.  

צביקה גרינגולד, הסרן הקיבוצניק שזכה בעיטור הגבורה, הפך לאחד המיתוסים הגדולים בתולדות צה"ל: אין חייל שלא שמע עליו, בצבא מלמדים על גבורתו, העיתונים מחזרים אחריו ויש אפילו סיורים בעקבותיו. אלא שכעת מתברר כי הסיפור אינו נכון, ופוברק אחרי המלחמה.

בכתבה ששודרה בחדשות ערוץ 2 ב-28 באוקטובר 2016, הודו קצינים בכירים במילואים כי בדו את הסיפור כדי להעלות את המורל של חטיבה 188 בה שירת גרינגולד, אשר איבדה רבים מלוחמיה במלחמה.

"זה לא אמיתי, את הסיפור של כוח צביקה תפרנו בגלל שרצינו לבנות את החטיבה מחדש אחרי המלחמה", סיפר תא"ל במיל' יאיר נפשי, שפיקד אחרי המלחמה על חטיבה 188. "היה צריך לבנות את החטיבה מכלום. מה רצית? היה צריך איזה סיפור".

הסיפור על "כוח צביקה" הוא אחד מסיפורי הגבורה המפורסמים ביותר בתולדות צה"ל. ברבות השנים הפך לסמל לגבורה וללוחמה עיקשת, נועזת וקשה. גרינגולד הרצה עליו בפני חיילים ותוכנו סופר שוב ושוב בכלי התקשורת, גם על ידו.

במרכז הסיפור דמותו של סרן צביקה גרינגולד, בן 21 מקיבוץ לוחמי הגטאות, אשר ב-6 באוקטובר 1973, יום פרוץ המלחמה, התייצב ברמת הגולן, ויצא עם שלושה טנקים בניסיון לבלום את התקדמות השריון הסורי לעבר צומת "נפח" ברמת הגולן. שני טנקים אבדו בקרב והוא נותר לבדו לבלום במשך שעות את התקדמות הסורים.

אלא ש-43 שנים אחרי המלחמה, טוענים שניים מחבריו ליחידה, כי הסיפור הומצא, ומסבירים כיצד. בראיון לערוץ 2 אמר אל"מ במיל' אמנון שרון, שלחם לצד צביקה במהלך הקרבות ונפל בשבי הסורי: "ביום כיפור האחרון צפיתי בטלוויזיה וראיתי כל מיני כתבות וחזרו על כל הסיפורים של צביקה. זה קומם אותי. הציבור חייב לדעת את האמת. לכן אני לא יכול לשתוק יותר. אסור שיתחנכו על הסיפור הזה".

איך בכל זאת נוצר המיתוס על הקצין שבלם בגפו את התקדמות הצבא הסורי והשמיד עשרות טנקים של צבא האויב? בערוץ 2 נטען, כי נפשי, שהיה מג"ד ולימים מפקד חטיבה 188, יזם את בניית המיתוס אחרי המלחמה, כדי לשקם את החטיבה הפצועה, שאיבדה 112 לוחמים. לפי הפרסום, הוא שלח את כתב "במחנה", רנן שור, לראיין את צביקה לשם מטרה זו.

בנובמבר 1973 פורסמה הכתבה שהפכה אותו למיתוס, תחת הכותרת: "60:0 לטובת צביקה", כמספר הטנקים שהשמיד כביכול. "כוח צביקה לא היה אלא טנק יחיד, שהדף לבדו התקפיות שריון סוריות", נכתב בכתבה.

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this

תגובה אחת

  1. רון
    אוק 29, 2016

    אז לא היו בכלל 60 טנקים?
    עצוב

    להגיב

איך היית רוצה להגיב

להגיב

*