מרד מסים בישראל

איך זה שעצמאי שעוסק בקידום אתרים בגוגל, משלם לרשויות המס בישראל יותר כסף מחברת גוגל עצמה? למה משפחת עופר, שמרוויחה מיליארדים תוך ייבוש ים המלח וזיהום מפרץ חיפה, משלמת מס של פחות מ-1%?

הסיבה לכך פשוטה: תאגידים גדולים וטייקונים יודעים לנצל פרצות מס כדי לשלם מסים אפסיים.

אז למה שבעלי עסקים קטנים ועצמאיים לא ינצלו אף הם את אותן פרצות בחוקי המס?

זו בדיוק היוזמה שמבקש לקדם העיתונאי תומר אביטל על ידי התאגדות של עצמאים שיקימו יחדיו חברה במקלט מס בחו"ל כדי לשלם שיעור מס מופחת כמו התאגידים והטייקונים. "תרגיל עידן עופר", הוא קורא לזה.  

"בואו נשתמש בכלים של הטייקונים – נגדם. נמצא יחד פרצת מס וננצל אותה", אמר אביטל, שהדגיש כי מטרת היוזמה איננה רצון להימנע מתשלום מס, אלא לאלץ את המדינה לתקן את מערכת המס המחוררת שמאפשרת לעשירים לשלם מסים אפסיים הודות לתכנוני מס מתוחכמים.  

"הבה נאותת יחד למדינה שגם אנו יכולים להעביר את עסקינו מכאן", המשיך אביטל, "ועד שהפרצות האלו לא ייסגרו – הן ישמשו גם אותנו, בדיוק כפי ששימשו את נתניהו שפתח חשבון במקלט המס באי ג'רזי".

ניתן להצטרף ליוזמה כאן.

ההשראה ליוזמה של אביטל באה מסיפורה של עיירה קטנה בוויילס שבעלי העסקים הקטנים בה התאגדו והקימו בחו"ל חברה במקלט מס כדי לשלם שיעור מס מופחת כמו התאגידים הגדולים בבריטניה.

סיפורה של יוזמת המחאה היצירתית של תושבי העיירה קריקאוול הובא בסרט התיעודי "העיירה שנאבקת ברשות המסים" (The Town That Took on the Taxman) ששודר בערוץ 2 של רשות השידור הבריטית (BBC).

תומר אביטל שוחח על היוזמה בראיון בתכנית הרדיו "הכלכלה האמיתית".

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this
איך היית רוצה להגיב

להגיב

*