ניסוי חברתי: נדיבות מול תאוות בצע

"זו הרפתקה. צריך לשמור על ראש פתוח בכל העניינים הרוחניים. פגשתי מישהו לאחרונה שאמר לי: 'אני מנסה לשמור על ראש פתוח, ואני לא בטוח אם יש אלוהים, ואני לא יודע אם אני אגנוסטי או אתאיסט. אבל כן שמתי לב לדבר אחד. לאנשים שמאמינים באלוהים יש הרבה יותר מוסיקה טובה משיש לאתאיסטים'. זה די מסכם את העניין, לא? – לך לאיפה שהמוסיקה הכי טובה".

מה היית עושה לו היו מציעים לך לקחת קצת כסף ללא תמורה?

על שאלה זו בדיוק ביקשו לענות אנשי "ארק פרוג'קט נאו" באמצעות ניסוי חברתי שבמסגרתו תלו ברחוב לוח שאליו הוצמדו 20 שטרות של דולר בליווי הכיתוב: "קחו מה שאתם צריכים, תנו מה שאתם יכולים".

הלוח נתלה סמוך לחוף הים בעיר סן דייגו בארה"ב, וכצפוי עורר תשומת לב רבה מצד עוברים ושבים. חלק מהאנשים עצרו כדי לצלם את הלוח, ואילו אחרים הוסיפו שטרות כסף משלהם, ובתוך 45 דקות הוכפלה כמות שטרות הכסף על הלוח.

"זה מטריף את השכל לראות את כל הכסף הזה תלוי על הלוח, וגורם לך להבין כמה הרבה אנשים שם בחוץ עושים את הדבר הנכון", סיפר אחד האנשים שנתקל בלוח. "אני די עני בעצמי, אבל לו הייתי עשיר הייתי תולה על הלוח 100 דולרים", הוסיף. "אני עשיר נפשית, ולא פיסית, אבל יש כל כך הרבה אנשים אחרים שזקוקים לכסף יותר ממני. כל עוד אני בריא נפשית ויש לי ארוחה לאכול מחר, אני לא רודף בצע. תאוות בצע הורסת אהבה, נישואין, מערכות יחסית. היא הורסת הכל. אמון וידידות שווים יותר מזהב".

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this
איך היית רוצה להגיב

להגיב

*