שיטור קהילתי – הדבר האמיתי

שוטרים בלבוש אזרחי בשכונת הארלם בניו יורק ניסו לעצור נערה בת 14, אבל תושבי השכונה – או ליתר דיוק תושבות השכונה – מנעו זאת בעדם, במפגן סולידריות מעורר השראה.

המפגן של שיטור קהילתי – או במילים אחרות, קהילה שנמאס לה מאלימות משטרתית והחליטה לסלק שוטרים מטרידים מהשכונה – התרחש בתחילת מאי 2015 לאחר שהשוטרים טענו כי הנערה לחצה על כפתור אזעקה של טלפון חירום המוצב ברחוב כדי לאפשר לתושבים להזעיק את משטרה.

בניגוד לנהלים ולחוק, שני השוטרים גררו בכוח לניידת את הנערה ואת חברתה. ניסיון החטיפה המשטרתי עורר את תשומת לבם של תושבי השכונה שהחלו להתאסף סביב ולצפות במתרחש, תוך שהם מעודדים את שתי הנערות לדרוש מהשוטרים לבושי האזרחי להזדהות בשמם. ככל שחלף הזמן גבר המתח והצעקות התחזקו. תינוקות בקהל שהתקבץ במקום פרצו בבכי.  

בלטה במיוחד אישה שלא הפסיקה לצעוק לעבר השוטרים שיפסיקו לגעת בנערות. "אתם יודעים שמה שאתם עושים לא בסדר!", צעקה האישה האמיצה. "לכו הביתה!". ובסופו של דבר, למרבה הפלא, שני השוטרים באמת עזבו.

מקרה נדיר זה, שבו מפגן של סולידריות קהילתית הצליח לגרום לבריוני המשטרה להסתלק מהשכונה, מזכיר את מילותיו האלמותיות של ההיסטוריון האנרכיסט הווארד זִין: "הבעיה שלנו איננה אי-ציות אזרחי. הבעיה שלנו היא ציות אזרחי".

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this
איך היית רוצה להגיב

להגיב

*