ז'יז'ק עושה פסיכואנליזה למשבר ביוון

הפילוסוף וחוקר התרבות הסלובני סלבוי ז'יז'ק סיפק ניתוח פסיכולוגי מעניין של המשא ומתן שניהלה יוון לאחרונה עם האיחוד האירופי לגבי הארכת משך ההלוואות האירופיות למדינה למספר חודשים נוספים.

"הלחץ המתמשך שמפעיל האיחוד האירופי על יוון ליישם צעדי צנע תואם בדיוק למה שהפסיכואנליזה מכנה אני עליון (סופר-אגו). הסופר-אגו אינו סוכן מוסר חברתי בלבד, אלא סוכן סאדיסטי, אשר מפציץ את הסובייקט בדרישות בלתי אפשריות, ונהנה בגסות מכישלונו של הסובייקט לעמוד בדרישות. הפרדוקס של הסופר-אגו, כפי שפרויד ראה בבירור, הוא שככל שאנחנו מצייתים לדרישות, כך אנחנו מרגישים יותר אשמים. דמיינו מורה מרושע שהמטיל על תלמידיו משימות בלתי אפשריות, ואז מקנטר אותם בסאדיסטיות כאשר הוא רואה אותם נתקפים בחרדה ובהלה. זה בדיוק הדבר הנוראי בדרישות שמציב האיחוד האירופי ליוון: הן לא מותירות סיכוי כלשהו ליוון – כישלון יווני הוא חלק מהמשחק", כתב ז'יז'ק במגזין "פוטיומקין רוויו".

"זה מה שכל כך מפריע לממסד האירופי בממשלה היוונית החדשה בראשות מפלגת סיריזה: היא מודה שהמדינה שקועה בחובות, אך ללא רגשי אשם. סיריזה נפטרה מהלחץ של הסופר-אגו", המשיך ז'יז'ק. "זו הסיבה שאני רוחש כבוד רב למאבק של סיריזה. כי בזכות התמדתה במאבק – כולנו חופשיים: כולנו יודעים שכל עוד שסיריזה נמצאת שם, יש סיכוי לכולנו".

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this
איך היית רוצה להגיב

להגיב

*