תעלול מחאה: תהלוכה ניאו נאצית הפכה לצעדת התרמה נגד נאציזם

העיירה וונזידל בגרמניה ידועה בעיקר כמקום קבורתו של סגנו של אדולף היטלר, רודולף הס, וכמוקד עלייה לרגל של לניאו נאצים מרחבי אירופה.

אוכלוסיית העיירה, המונה כאלף תושבים, מנסה זה שנים למנוע את התהלוכה השנתית שמקיימים אלפי ניאו נאצים לקברו של הס. התושבים ניסו לקיים הפגנות-נגד, עתרו לבית המשפט וייסדו עמותות למען סובלנות – אך ללא הועיל. התהלוכות לא פסקו, ואלפי ניאו נאצים ממשיכים לפקוד את וונזידל מדי שנה, אפילו לאחר שקברו של הס נהרס, עצמותיו הוצאו מקברו, נשרפו ופוזרו באגם ששמו נשמר בסוד.

אולם השנה החליטו התושבים להכין למפגינים הפתעה קטנה: הם הפכו את התהלוכה הניאו נאצית לצעדת התרמה נגד נאציזם. הצועדים הניאו נאצים שהגיעו לעיירה ב-15 בנובמבר 2014 הופתעו לגלות שתושבי וונזידל מקבלים את פניהם בתרועות עידוד, קונפטי ושלטים ססגוניים שבישרו לצועדים כי על כל מטר שהם יצעדו, התחייבו תושבי העיירה לתרום 10 יורו לקבוצת אקסיט דויטשלנד, אשר מסייעת לאנשים להתנתק מחוגים ניאו נאצים בגרמניה.

לאורך מסלול התהלוכה הופיע מפעם לפעם כיתוב על המדרכה עם עדכון לצועדים לגבי הסכום ש"גייסו" עד כה, והודו להם על השתתפותם בצעדת ההתרמה. תושבי העיירה אף הציעו כיבוד לצועדים הניאו נאצים, בדוכן שמעליו הוצב שלט עם הכיתוב "מיין מאמף" ("האוכל שלי") – על משקל "מיין קאמפף" ("המלחמה שלי" – שם ספרו של היטלר).  

"זאת צעדת ההתרמה הלא-רצונית הגדולה בתולדות בגרמניה", הכריזו התושבים שהצליחו בסופו של דבר לגייס 10,000 יורו. "לראשונה מעולם, ניאו נאצים צעדו נגד ניאו נאצים".

"קרוב לוודאי שהם לא יפסיקו לבוא. ההיסטוריה של העיירה יותר מדי חשובה להם, אבל לפחות יצא מזה משהו טוב", אמר פביאן מקבוצת אקסיט דויטשלנד.

זו אינה הפעם הראשונה שבה אקסיט דויטשלנד שותפה לתעלול שמפיל בפח ניאו נאצים. בקיץ 2011, מבקרי פסטיבל רוק ניאו נאצי בגרמניה קיבלו כמתנה חולצות טי-שירט שחורות עם ציור של גולגולת ועצמות וסיסמאות לאומניות. אולם לאחר שחזרו מהפסטיבל וכיבסו את החולצות ציפתה לגלוחי הראש הפתעה: הציור והסיסמה שהופיעו במקור על החולצה נשטפו בכביסה וחשפו מסר חדש שהוסתר מתחתיו בזו הלשון: "אם החולצה שלך מסוגלת לכך, גם אתה. אנחנו נעזור לך להשתחרר מהקיצוניות הימנית שלך". בנוסף הופיעו גם פרטים ליצירת קשר עם אקסיט דויטשלנד.

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this
איך היית רוצה להגיב

להגיב

*