מדריך לתלמיד המתחיל

לרגל פתיחת שנת הלימודים הקמה עלינו לכלותנו, אנו מתכבדים להגיש חמש עצות לתלמיד ולתלמידה שרוצים לחזור הביתה בשלום מבית הספר.

 1  להטיל ספק בסמכות.

"בבית הספר הזה", אמרה המנהלת, "קמים כשמישהו חשוב נכנס".

"אני לא חשוב?" שאלתי.

"אתה חשוב", אמרה המנהלת, אבל ראיתי שהיא סתם אומרת את זה.

"אז למה לי לא אומרים שלום בעמידה?" שאלתי.

"ברק", אמרה המנהלת, "אתה כבר לא בגן. אתה ילד גדול, וילד גדול צריך להבין מה שמבקשים ממנו לעשות בלי לשאול יותר מדי שאלות ובלי להתעקש יותר מדי התעקשויות. ועכשיו, כדי שנהיה חברים, קום בבקשה ואמור לי 'שלום המנהלת' כמו כל ילדי הכיתה".

(מתוך הספר "אני ברק" מאת עוזי בן כנען. ראה אור בהוצאת כתר)

 2  לזכור שתפקידו של בית הספר הוא לשטוף לך את המוח. קטע מתוך "מניפסט ה-1 בספטמבר" מאת אליה שדה:

"הכנה לצה"ל" היא אחת המטרות המרכזיות של מערכת החינוך. נדמה כי מאז ומעולם עסקו בתי הספר בהכשרת התלמידים להיות חיילים. אנשי צבא הם אורחי כבוד בבתי הספר, בהם יש יום חילות, שבוע גדנ"ע, סיורים בעקבות לוחמים, ועכשיו גם תגמול על אחוז המתגייסים לצה"ל ועל אחוז ההולכים לקרבי מקרב הבוגרים.

וברוח הזו גם חזות בית הספר – תצלומים של רמטכ"לים וראשי ממשלות ודגל ישראל מפארים את הקירות, מכונות השתייה מכונסות מאחורי סורגים, והשערים מאוישים בשומר נושא נשק, והם ננעלים ונפתחים תחת הוראות.

אפילו האמנות שתלמידים נחשפים אליה היא לרוב מגויסת. לצה"ל כמובן. הצגות המאדירות את תפקידו של הצבא ככור היתוך ואת יופיה של האינטגרציה הצה"לית נרכשות כמטען התרבותי שאותו נושאים לחיים.

הגיעה השעה לשחרר את בתי הספר ואת גני הילדים מכבלי ההוויה הצבאית! את ספרי הלימוד נשחרר מעולו של עמלק ומיהדות השרירים! את קירות בית הספר נשחרר מפניהם של הגנרלים וראשי הממשלות המקשטים אותם, ומההמנון והדגל, ואת חצר בית הספר – משערי הברזל על השומרים החמושים המופקדים עליהם שאת נשקם נכתת לעטים.

לקריאת המניפסט המלא

למען הספר ספק, הוציא משרד החינוך הנחיה הקובעת כי כל שבוע בגני ילדים ייפתח בהנפת דגל המדינה ושירת ההמנון. גן "אם תרצו" מתוך התוכנית "ארץ נהדרת".

 3  להרוס את בית הספר. "כרובי הולך לשרוף את בית הספר". כרוז של מחתרת התלמידים מתוך גיליון 3 של הפנזין "AM" משנת 1998 (הוצאתצרופימקרים).

ילדה מהעיר דבלין באירלנד מתקשרת לחברה שמתמחה בהריסת בתים כדי לבקש שיהרסו את בית הספר שלה – בזמן שהמורים בפנים. (אנגלית).

 4  לא לתת למערכת החינוך לפגוע בלימודים שלך. הסרטון Scary School Nightmare מתוך The Pinky Show, המבוסס על הספר ביטול בית הספר של הפילוסוף האנרכיסט איוואן איליץ'. (אנגלית).

בסופו של דבר, כל מה שצריך כדי ללמוד זה סקרנות ויצירתיות. כמו בסיפור על צמד התאומים של משפחת ברבאבא שהלכו בפעם הראשונה לבית ספר, אך בבואם ראו את המורה בורח על נפשו. לא מכירים? לחצו על הציור למטה כדי לקרוא את הסיפור "בית ספר של ברבאבא" שכתבו אנט טיסון וטלוס טיילור וראה אור בהוצאת זמורה, ביתן, מודן.

 5  להפסיק ללכת לבית ספר, ובמקום זאת לעבור לחינוך ביתי.

אוהבים? תרמו להכל שקרים

Flattr this

2 תגובות

 1. מצטרף
  פבר 18, 2015

  הלינק של כרובי הולך לשרוף את בית ספר לא עובד!!
  העם דורש

  להגיב

 2. שי
  דצמ 18, 2014

  הקישור לגליון 3 של AM שבור, יש מצב לREUP?

  תודה

  להגיב

איך היית רוצה להגיב

להגיב

*